سرگذشت کندر

سرگذشت کندر

سرگذشت کندر ؟ تاریخ استفاده از کندر در تاریخ

کندر همیشه در طول تاریخ یک ماده با ارزش بوده است و اشراف و ثروتمندان در ازای خرید آن بیش از وزن آن طلا می پردازند. این صمغ معطر زمانی برای پادشاهان و ملکه ها نگهداری می شد و قرن ها در مراسم تدفین و مراسم مذهبی استفاده می شد. به دلیل خواص نگهدارنده فوق العاده ای که دارد، برای مومیایی کردن بدن برای حفظ پوست متوفی صدها یا حتی هزاران سال پس از مرگ نیز استفاده می شد.
هزاران سال است که این ماده در عبادتگاه ها و اماکن مقدس ادیان مختلف از جمله اسلام، مسیحیت و یهودیت و همچنین در تمدن های مصر، هند، یونان و روم به عنوان خوشبو کننده هوا سوزانده شده است. فضا را آرامش بخش، معنوی و خوشبو کنید. گویی این صمغ سفید به مراسم و اماکن مقدس پیوند خورده است. به حدی که بوی دود آن حس احترام به فضاهای مذهبی و معنوی را تداعی می کند. نویسنده و عطرساز آلیس دوپارک اغلب به عطرهای حاوی کندر به عنوان رایحه های مقدس اشاره می کند. عطر آن روح و روان بسیاری را تسکین می دهد، به طوری که برخی حتی با کمک آن به تجربیات معنوی دست می یابند. برای اشخاصی بوی کندر سرچشمه شعله های سوزان جنسی است.

سرگذشت کندر , دلیل استفاده از کندر در معابد چیست؟

سرگذشت کندر , دلیل استفاده از کندر در معابد چیست؟

شاید بپرسید چرا در معابد از کندر استفاده می شود؟ دانشمندان دریافته اند که کندر حاوی ترکیبات ضد التهابی است که اضطراب و افسردگی را تسکین می دهد. بنابراین، هرکس با حال بد و یا مبتلا به گناه وارد مکان مقدسی شود که در آن کندر سوزانده می شود تا حال روحی اشخاص به سرعت تغییر  کند و بهبود یابد. کندر حاوی یک ماده روانگردان است که پس از سوختن و پخش شدن در هوا از طریق بینی جذب می شود و وضعیت بد عصبی را از بین می برد. قدرت بخور را دست کم نگیرید. بی جهت نیست که نام انگلیسی آن Frankincense از ترکیب دو کلمه frank و encens در فرانسوی قدیم به معنای کیفیت آمده است.
صمغ کندر از درختی به همین نام که بومی منطقه ظفار عمان و یمن است و در سایر مناطق گرم و خشک آسیا و آفریقا نیز می روید به دست می آید. هرودوت مورخ یونانی در کتاب تاریخ خود نوشته است که کندر از درختان جنوب عربستان جمع آوری شده است. بیش از 5000 سال است که تجارت کندر دادن در میان بازرگانان در سراسر شبه جزیره عربستان رواج داشته و امروزه نیز ادامه دارد. کندر در طول دوره جاده ابریشم در منطقه ای به بزرگی شاخ آفریقا تا چین معامله می شد. در برهه‌ای از تاریخ، کندر به دلیل تقاضای زیاد، به یکی از گران‌ترین و با ارزش‌ترین کالاهای جهان تبدیل شد، حتی از طلا نیز ارزشمندتر تبدیل گشت.

سرگذشت کندر | افسانه جن و درخت کندر:

برای برداشت کندر، برش هایی در تنه درخت ایجاد می کنند تا صمغ شیری رنگ به آرامی از زیر پوست بیرون بیاید. هنگامی که صمغ در معرض نور خورشید و هوای خشک قرار می گیرد، به ماده ای سخت، نیمه شفاف، شیری یا کهربایی طلایی تبدیل می شود. و این روش برداشت عود، الهام بخش داستان نویسان شبه جزیره عربستان بود.

ریم الکمالی، روزنامه نگار روزنامه البیان امارات، یکی از داستان ها را این گونه شرح می دهد: در یکی از افسانه ها، دختری از جنس الاصل عاشق پسری انسان می شود. این عشق که برخلاف قوانین جنیان بود، قبیله او تصمیم گرفتند دختر جوان را مجازات کنند و او را به موجودی دیگر تبدیل کنند. روزها اشک می ریخت تا تنبیهش نکنند اما وقتی به عزم آنها پی برد تصمیم گرفت خودش را به درخت تبدیل کند. هزاران سال است که این دختر کوچک در تن درختی آرام و دلشکسته به نام کندر گریه می کند و اشک هایش به صورت دانه های سفیدی که بوی مشک می دهد از تنه درخت می ریزد. اشکی که طعم غم و اندوه دارد و مردم برای لذت بردن از عطر دود شفابخش آن، آنها را روی زغال های داغ می پاشند.

سرگذشت کندر , منابع تولید کندر:

سرگذشت کندر , منابع تولید کندر:

کندر عمدتاً در شاخ آفریقا، هند، عمان، یمن و غرب آفریقا تولید می شود. در شمال اتیوپی جنگل هایی از این درختان سرشار از صمغ وجود دارد که متأسفانه در خطر نابودی قرار دارند. زیرا بومیان برای تسطیح زمین برای کشاورزی آنها را قطع می کردند. کارشناسان محیط زیست هشدار می دهند که تولید کندر ممکن است طی 15 سال آینده به دلیل جنگل زدایی گسترده به نصف کاهش یابد.
عطرسازان قرن هاست که از کندر در عطرهای خود استفاده می کنند. اگرچه گرانتر از طلا نیست، اما یک لیتر عصاره کندر خالص می تواند تا 6000 دلار قیمت داشته باشد. این ژل رویال علاوه بر چسبندگی خارق‌العاده‌ای که روی پوست دارد، به عنوان یک تثبیت‌کننده قوی برای سایر مواد مورد استفاده در عطر نیز عمل می‌کند. امروزه حدود 13 درصد از کل عطرها حداقل مقداری کندر دارند.

بوی کندر چیست؟

( سرگذشت کندر ) با توجه به محبوبیت بوی کندر در ادیان و فرهنگ های مختلف، احتمالاً اکثر مردم قبلاً آن را استشمام کرده اند. در واقع، شما آنقدر آن را استشمام کرده‌اید که نمی‌دانید کندر بوده است.
کندر بویی شبیه صمغ، ادویه، چوب، خاک، مرکبات و سرکه بالزامیک دارد. علاوه بر این، کندر تا حدودی بویی شبیه به رزماری، شیره کاج و عنبر شیرین دارد، زیرا همه آنها حاوی عناصر مشترکی هستند. به طور کلی، رایحه ای پیچیده و فوق العاده متعادل است که به آرامش ذهن و روح کمک می کند. اگر به دنبال خرید عطر و ادکلن کندر هستید به انتهای مطلب مراجعه کنید.
در مقایسه با مر عموی خود، کندر شیرین تر و گرم تر است، در حالی که مر خاکی تر و تلخ تر است.
کندر از خانواده عطرهای شرقی است و عصاره آن در عطرهای شرقی و چوبی کاربرد فراوانی دارد.

برای مطالعه بیشتر : خانه عطر سازی هوبیگانت

خیر نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *